„Borderline - Autoterapia, czyli o sprawach poważnych z solidną dawką autoironii"
Anna Mrówczyńska
Wydawnictwo Psychoskok

762397880o

Pomieszanie, chaos, poczucie niejasności, zmienność –  to cechy jakimi opisywane jest w uproszczony sposób przeżywanie i funkcjonowanie osoby z rozpoznaniem borderline. Termin osobowość z pogranicza został stworzony, aby przedstawić pacjentów, którzy pod względem objawów i funkcjonowania nie mieścili się jednoznacznie ani w kategorii psychoz, ani nerwic. Osoby te rzadko doznawały urojeń czy halucynacji. Dlatego też diagnoza i leczenie stanowią cały czas spore wyzwanie dla specjalistów. A poznanie świata pacjenta budzi spore zainteresowanie, zaciekawienie ale rozśnież wiąże się dużą dawką niejasności. 

Autorka w swojej książce przedstawia zapis rozmowy trzech osób: Pani Psycholog – osoba mająca świadomość i wgląd w sytuację zdrowotną pozostałych osób, prowadzi swoisty proces autoterapii, odnosi się do realności i faktów, Mrówczyńska – pacjentka – postać przedstawiająca świat objawów i obrazu osobowości borderline., Autorka – część odnosząca się do zdrowia, najbardziej emocjonalna postać przeżywająca i nazywająca różne odczucia. Całość książki stanowi  zapis czternastu spotkań tych trzech postaci nazywanych przez autorkę sesjami. Dochodzi na nich do zetknięcia się  i próby połączenia rozproszonych sądów i odczuć co do własnej osoby i otaczającego świata. W tych próbach wyczuwa się sporo chwiejności i niespójności w odbiorze siebie i innych, co stanowi dokładny opis odczuć związanych z bordeline. Jednym słowem stabilna niestabilność. To co jest szczególnie cenne i psychoedukacyjne dla czytelnika to końcowa refleksja, skłaniająca do podjęcia profesjonalnej terapii, mającej na celu nie rozproszenie ale połączenie tych trzech postaci w jedną całość  zdrowej osobowości. Cała książka jest zapisem procesu,  jaki często pacjent przechodzi zanim podejmie decyzję o rozpoczęciu leczenia. To często trudna i długa droga dyskusji różnych części osobowości nie rzadko o sprzecznych poglądach na siebie i otaczający świat. 

Magdalena Szyszko

20190510 111751

Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego na kierunku psychologia oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Psychoterapeuta z certyfikatem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (nr 772), trener grupowy. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie psychologii sportu oraz psychologii transportu i bezpieczeństwa drogowego. Od 9 lat prowadzi terapię indywidulną z osobami dorosłymi w paradygmacie psychodynamiczym oraz integracyjnym.

Recenzje